刷题宝
  • 刷题首页
题库

题干

     每筒羽毛球12个,每筒30元,买这些羽毛球一共需要花多少元钱?
上一题 下一题 0.0难度 选择题 更新时间:2018-01-12 04:02:45

答案(点此获取答案解析)

12×30=360(元)

答:买这些羽毛球一共需要花360元钱。

同类题1

完形填空

    Maria is my friend. She had bad1 two years ago. She got up late and had 2 for breakfast. She disliked doing school activities. After getting home from school,she usually played computer games and 3 she watched TV. She hardly ever drank milk,and she ate junk food three 4 five times a week.

    Then one day,she got sick. She had to be in hospital5It made her feel that she must 6 herself well.

    Now Maria has7habits. She gets up early and 8every morning. She usually runs for about an hour. Then she has a9breakfast. At school she plays all kinds of sports. She hardly ever plays computer games or watches TV. She drinks a cup of milk before going to bed. These good habits 10 her keep healthy and study well.

同类题2

影响日本部分汽车产业转移到我国的最主要因素是(  )


同类题3

声波和光波都从空气进入水中,则(   )

同类题4

读地球公转示意图,回答问题.

同类题5

某男性与一正常女性婚配,生育了一个白化病兼色盲的儿子。下图为此男性的一个精原细胞示意图(白化病基因a、色盲基因b)。下列叙述错误的是(   )
小学学科试题库
  • 小学语文
  • 小学数学
  • 小学英语
  • 小学科学
  • 小学道德与法治
初中学科试题库
  • 初中数学
  • 初中语文
  • 初中英语
  • 初中物理
  • 初中化学
  • 初中生物
  • 初中政治
  • 初中历史
  • 初中地理
  • 初中历史与社会
  • 初中科学
  • 初中信息技术
高中学科试题库
  • 高中语文
  • 高中数学
  • 高中英语
  • 高中物理
  • 高中化学
  • 高中生物
  • 高中政治
  • 高中历史
  • 高中地理
  • 高中信息技术
刷题宝 没有分数是刷题提高不了的! 粤ICP备12066032号

本站仅为免费收集试题提供给学生刷题,不做任何盈利性活动!如无意侵犯您的合法权益,联系站长删除处理(QQ:2572127418)